• Иванна Костюхина-Чернова

“Ситуативка”: як бізнесу скористатися чужим інфоприводом

Коли компанія сухо і консервативно говорить про себе, лише класично рекламує товари, веде “сувору” комунікацію - у неї не дуже багато шансів запам'ятатися, привернути до себе увагу. Тож уже не перший рік бізнес змагається у креативності, яскравості реклами, нестандартності маркетингових ходів. Однак не так просто створювати вау-ефект лише навколо продукту чи бренду, який потребує просування. Якщо є бажання створити хайп, підняти справжню хвилю уваги до себе - часто в нагоді стає ситуативний маркетинг.


Ситуативний маркетинг - це створення контенту чи іншої активності у прив'язці до зовнішнього інфоприводу, який не має прямого відношення до роботи компанії.

Наприклад, коли в соціальних мережах набуває популярності новий мем - можна покреативити, як цей мем можна переформатувати під необхідну ідею просування товару. Якщо виходить довгоочікуваний фільм і серед його фанатів є ЦА бренду, цілком логічно створити постер, який би органічно, з певною ідеєю об'єднав стрічку та ваш товар.


Плюси ситаутивки в тому, що зазвичай вона не потребує грандіозних бюджетів, привертає увагу не за допомогою вкладень у рекламу, а тому що тема - цікава за замовчуванням. А от еффект, за умови правильного використання, - може навіть перевершити очікування і надовго закарбувати ім'я бренду в головах споживачів.Правила “ситуативки”


Ефективний ситуативний маркетинг може бути за умови дотримання кількох правил:


  1. Бути в темі, слідкувати за інфопростором. Для того, щоб не прогавити тренд і бути серед перших, хто його підхопить - потрібно постійно слідкувати за новинами, хайповими темами. Іноді цей підхід допоможе ще й вчасно змінювати вектор комунікацій, якщо це диктують обставини. Наприклад, компанії, що продає товар у Каліфорнії (США), не варто під час масштабних пожеж публікувати вкрай розважальні пости і таким чинов влаштовувати “бенкет під час чуми”. Іноді до ситуативних виходів можна підготуватися за допомогою календаря. Наприклад, зробити серію матеріалів, акцій, ілюстрацій до свят (Дня знань, Хелоуіна, Дня Валентина тощо), до професійних днів, до очікуваного футбольного мачту тощо.

  2. Швидка, навіть блискавична реакція. Якщо тема “гаряча”, увага до неї велика, то ви точно не будете єдиними, хто захоче нею скористатися. Той, хто буде першим - приверне до себе найбільше уваги. Хто встигне заскочити в цей потяг хайпу уже в процесі руху - теж отримає свої вершки. Але ті, хто буде вагатися, намагатися створити геніальний контент, втративши при цьому час - може просто запізнитися і вийти зі своїм матеріалом запізно. Адже часто ефективніше прийняти хороше рішення сьогодні, ніж ідеальне завтра.

  3. Головне - креатив, не менш головне - доречність. Вчасний та яскравий ситуативний маркетинг, скоріш за все, не залишать ваш бренд поза увагою. Однак не завжди ця увага може бути позитивною. Тож якщо ви бачите справді хорошу тему, “прив'яжіться” до неї якісно, за можливості дотепно, цікаво, небанально. Але не переходьте межі дозволено, креатив має бути доречним, нікого не ображати і не дискримінувати, не асоціювати бренд з чимось негативним. Інакше про компанію згадуватимуть, але лише в розрізі невдалого кейсу.

  4. Канали розповсюдження. Навіть найкращу, геніальну ідею можна загубити, якщо не продумати, як саме вона буде донесена до аудиторії. Якщо компанія має велику кількість підписників у соцмережах - навіть одни пост с хорошою візуалізацією, влучним месседжем, актуальними хештегами може стати вірусним і виконати завдання. Але краще продумати, як ще продемонструвати аудиторії свій креатив, особливо якщо власного ком'юніті бренд поки не має. Це може бути матеріал в ЗМІ, бігборди та сітілайти, банери на популярних сайтах, робота з лідерами думок тощо. Але все це потрібно роботи максимально оперативно (згадайте про правило №2).


Як скористатися: приклади


Показово, що українські компанії уже не перший рік звертаються до ситуативного маркетингу і отримують від цього вражаючі результати. Пам'ятаєте пісню “Ленінграду” “На лабутенах”, яка стала справжнім хітом. Комусь вона подобалась, іншим ні, та послухали її практично всі. І ледь не в день прем'єри найбільший український рітейлер будівельних матеріалів випустив цілу серію матеріалів, де наголошував, що їхня фарба, на відміну від варіанту героїні кліпу, стійка та якісна. І нею теж можна пофарбувати підбори. Всі зрозуміли контекст, активно ділилися рекламою.


Останні роки навіть державна, традиційно консервативна, ніяк не асоційована раніше з творчістю “Укрпошта” уже веде досить креативний SMM. Наприклад, при блокуванні “Однокласників” і “ВКонтакті” на часі був мем, де дівчина зібралася відправити паперовий лист, адже “їй було що сказати”, а через соцмережі вона цього зробити не могла.


Для міжнародних брендів слідувати за трендами - уже стало абсолютною нормою. Так, “Кока-Кола” до виходу чергових “Зіркових воєн” випустила серію напоїв з їхнім зображенням. “Лего” після довгоочікуваного вручення Оскара Леонардо ді Капріо створила його фігурку з нагородою.


Тож ловіть хайп і ви! А якщо у вас немає команди, яка відповідає за такі активності, ми можемо у цьому допомогти.


9 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі